چند روزی است که آتشفشان کیلاویا در هاوایی فوران کرده حدود ۲۰۰۰ نفر را مجبور به تخلیه خانه خود کرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ چند روزی از فوران آتشفشان کیلاویا در هاوایی گذشته و روز به روز فوران‌های آن تشدید یافته و الان این شرایط نه تنها برای افرادی که در آن نزدیکی زندگی می‌کنند خطرناک است بلکه امکان سقوط هواپیماهایی که در آسمان این کوه پرواز می‌کنند وجود دارد.

خاکستر و غبار شدید ناشی از این فوران‌ها تا ارتفاع ۳۶۵۷ متری از دهانه آتشفشان را فرا گرفته در حال حرکت به سمت جنوب غرب است و هوا در منطقه “پاهالا” در ۲۹ کیلومتری قله ناسالم شده است. به گفته سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) هشدار قرمز هوانوردی به این منظور اعلام شده که فوران آتشفشان می تواند خاکسترها را در امتداد مسیرهای هواپیماها پرتاب کند.

این خاکسترها هم چنین خطری جدیبرای ساکنان جزیره هاوایی است؛ تاکنون گازها و گدازه‌های آتشفشانی ۳۷ خانه و سازه را تخریب و حدود ۲۰۰۰ نفر را مجبور به تخلیه خانه خود کرده است.

 

به طور کلی از سال 1600 میلادی بیش از 250هزار نفر به علت فوران آتشفشان‌ها جان خود را از دست داده‌اند. البته این آمار از سال 1980تاکنون به شدت کاهش پیدا کرده، اما این موضوع علتی اتفاقی دارد چرا که از اوایل قرن اخیر بشتر آتشفشان‌هایی که فوران کرده‌اند در جایی دور از یک شهر بودند.

اما هنوز هم آتشفشان‌هایی وجود دارد، که فوران آنها می‌تواند جان هزاران یا حتی میلیون‌ها نفر را تهدید کند: