به گزارش آفتاب ایران  «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه شب در کنفرانسی خبری از خروج کشور از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) یا توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 خبر داد. او دی‌ماه سال پیش هنگام تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران طبق تعهدات آمریکا در برجام، به شریکان اروپایی و نمایندگان کنگره هشدار داد در صورتی که تا 120 روز بعد که موعد دوباره تمدید این تحریم‌ها فرا می‌رسد توافق هسته‌‌ای را طبق میل او اصلاح نکنند با عدم تعلیق دوباره تحریم‌ها به مشارکت آمریکا در این توافق پایان خواهد داد.

بر این اساس و با تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای برجام، تحریم‌های معلق‌شده به موجب این توافق که اصلی‌ترین امتیاز داده شده به ایران است، بازگردانده می‌شوند. با وجود این، ساز و کار بازگرداندن این تحریم‌ها، به ویژه با توجه به اینکه آمریکا تنها عضوی است که خروج خود از این توافق را اعلام کرده است، به صورت آنی و خودکار نیست و لازم است ترامپ از میان گزینه‌هایی که پیش رو دارد، یک مسیر را برای احیای تحریم‌ها انتخاب کند.

در این گزارش تحقیقی قصد داریم به بررسی ساز و کارها بازگشت تحریم‌های آمریکا پس از تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای بپردازیم. لازم به یادآوری است که برجام، علاوه بر تحریم‌های یکجانبه کشورها، تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد علیه ایران را هم رفع کرده؛ اما ما در این گزارش، با توجه به اینکه واکنش سایر طرف‌های گروه 1+5 به تصمیم سه‌شنبه شب ترامپ برای خروج از برجام مشخص نیست، اشاره‌ای به آنها نخواهیم کرد.

پیش از پرداختن به هر یک از گزینه‌های ترامپ، لازم است درباره در‌هم‌تنیدگی‌های سند «برجام» با چندین قانون آمریکا توضیح داده و آنها را از هم تفکیک کنیم، زیرا گزینه‌های ترامپ در واقع، علاوه بر متن برجام در دل این قانون‌ها جای گرفته‌اند. توجه به این نکته لازم است که تحریم‌های آمریکا بعد از برجام با ساز و کارهای مختلفی رفع شده‌اند و ترامپ بایستی با یک مهندسی معکوس آنها را بازگرداند. تسنیم

#

اشتراک این خبر در :