به گزارش آفتاب ایران، درنخستین واکنش‌ها به تحریم رهبران ارشد حزب‌الله لبنان از سوی آمریکا و شش کشورعرب خلیج فارس، محمد جواد ظریف، وزیرامورخارجه ایران روز پنجشنبه ۱۷ مه/ ۲۷ اردیبهشت از سکوت عربستان سعودی در واکنش به کشتار مردم غزه توسط ارتش اسرائیل و همراهی این کشور با آمریکا در تحریم حزب‌الله انتقاد کرد. وزارت خزانه داری آمریکا و شش کشورعضو شورای همکاری خلیج فارس دیروز رهبران ارشد حزب‌الله لبنان، از جمله حسن نصرالله را به اتهام ارتباط با «تروریسم بین‌المللی» در فهرست تحریم های خود قرار داده اند.

محمد جواد ظریف امروز در توییتر خود نوشت:«تک تیراندازان اسرائیلی در عرض یک روز بیش از ۲ هزار تظاهر کننده غیرمسلح فلسطینی را هدف اصابت گلوله قرار دادند و پاسخ سعودی در آستانه ماه رمضان، همبستگی با آمریکا در تحریم اولین نیرویی که توانست با آزادی سرزمین های عربی افسانه شکست ناپذیری اسرائیل را در هم شکند.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته رهبران ارشد حزب‌الله لبنان را به اتهام ارتباط با “تروریسم بین‌المللی” در فهرست تحریم های آمریکا قرار داد.

همزمان با آمریکا، شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس یعنی عربستان، بحرین، کویت، عمان، قطر و امارات متحد عربی در اقدامی مشابه، رهبران و اعضای ارشد حزب‌الله را تحریم کردند. این کشورها افزون بر ۵ نفر از اعضای شورای حزب‌الله، ۵ مقام دیگر حزب الله، به همراه ۴ شرکت متعلق به آنان را در فهرست سیاه تروریستی خود قرار دادند.

رهبران تحریم‌شده حزب‌الله توسط آمریکا و کشورهای عرب خلیج فارس عبارتند از: حسن نصرالله (دبیرکل)، شیخ نعیم قاسم(معاون دبیرکل)، حسین الخلیل (مشاور سیاسی دبیرکل)، ابراهیم امین السید (رئیس شورای سیاسی) و محمد یزبک (رئیس شورای قضایی).

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، دارایی‌های این افراد در آمریکا بلوکه شده و امکان ورود آن‌ها به آمریکا وجود نخواهد داشت. همچنین اتباع و شرکت‌های آمریکایی از هرگونه دادوستد با این افراد و شرکت‌ها منع شده‌اند.

استیوِن منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که آمریکا و شش کشورعرب خلیج فارس اقدام مهمی برای مختل کردن فعالیت‌های حزب‌الله از طریق تحریم رهبری آن انجام دادند. وی گفت این شش کشورعرب یک بار دیگر نشان دادند از طریق مقابله با «نفوذ بی‌ثبات‌کننده حزب‌الله و ایران» در منطقه، برای امنیت بین‌المللی اهمیت بسیارزیادی قائل هستند.

در حالی که آمریکا حزب‌الله را به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته و علیه اعضای آن تحریم های اقتصادی و بانکی بی شماری را اعمال می کند، اتحادیه اروپا میان شاخه سیاسی و نظامی حزب الله تفاوت قائل می شود و فقط شاخه نظامی حزب الله را به عنوان سازمان تروریستی می شناسد.

یادآور می شویم شش کشورعرب خلیج فارس و اتحادیه عرب نیز در سال ۲۰۱۶ میلادی حزب‌الله لبنان را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام کردند.

#

اشتراک این خبر در :