طبق برنامه سررسید تحویل سکه‌های پیش‌فروش ۲۶ اردیبهشت‌ماه بود، اما با تصمیم بانک مرکزی قرار شد یک هفته زودتر و از ۱۹ اردیبهشت سکه‌ها توزیع شود.البته در شهرستان ها تحویل از شنبه ۲۲ اردیبهشت خواهد بود.

مسعود خاتونی عضو هیات مدیره بانک ملی در این مورد گفت: از هفدهم بهمن ماه سال گذشته پیش فروش سکه در بانک ملی آغاز شده و بر اساس سیاست‌های بانک‌مرکزی درآن مقطع پیش‌فروش سکه در بازه‌های زمانی شش ماهه و یکساله در دستور کار قرار گرفت که تا پایان سال جاری نیز این فروش ادامه پیدا خواهد کرد.

به گفته وی، اولین سررسید سکه در تاریخ ۲۶اردیبهشت سال جاری خواهد بود که این سکه‌ها هم اکنون تامین و در روز سررسید به مشتریان تحویل داده خواهد شد که با ورود این سکه‌ها به بازار حباب قیمت ها کاهش و کنترل خواهد شد.

عضو هیات مدیره بانک ملی افزود: مشتریان «کارت سکه» اگر تمایل داشته باشند می‌توانند سکه‌های خود را نزد بانک ملی به امانت گذاشته و در زمان دلخواه با کشیدن این کارت در دستگاه‌های خودپرداز از وجود سکه‌های خود اطمینان حاصل کنند یا در صورت نیاز با مراجعه به شعب عامل سکه خود را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: محدودیتی در بحث پیش فروش سکه پیش‌بینی نشده بنابراین بروز امکان آربیتراژ قابل پیش‌بینی است. ، لبته با تزریق سکه فیزیکی سکه در بازار، حباب موجود کنترل و قاعدتا در بازار‌آتی نیز افرادی سود می‌کنند و افرادی نیز متضرر می‌شوند.

طلا گران نمی شود

محمد کشتی‌آرای، عضو هیات رئیسه اتحادیه فروشندگان طلا گفت: شب گذشته پس از خروج آمریکا از برجام برای مدتی قیمت طلا به ویژه در فضای مجازی نوساناتی داشت و نوعی شوک قیمتی مشاهده شد اما از صبح امروز این التهابات برطرف شده و فضا به سمت دیروز می‌رود.

به گفته وی، فعلا بازار طلا در شرایط عادی است و حتی پیش‌بینی می‌کنیم در روزهای آینده با نوعی ثبات قیمت مواجه شویم و قیمت‌ها بالاتر از حد فعلی نرود.

عضو هیات رئیسه اتحادیه فروشندگان طلا افزود: بدون تردید تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده نیز عاملی مثبت در کنترل بازار و کاهش قیمت‌ها خواهد بود.