ایران زلزله خاموشی به نام فرونشست و فروریزش زمین در ایران

فرونشست و فروریزش زمین در تهران

کارشناسان نسبت به زلزله‌ای خاموش” هشدار می‌دهند؛ فرونشست زمین در اعماق که غیر قابل جبران است و فروریزش زمین که در کلان‌شهرها تخریب‌هایی هولناک را در پی دارد.

 

مردم تهران تا به حال شاهد تصاویر هولناکی از فروریزش زمین بوده‌اند. زمین دهان باز کرده، و حفره‌ای عمیق در آن ایجاد شده و قربانی گرفته است. این نمونه‌ها تکرار خواهد شد، شاید در ابعادی بسیار گسترده‌تر و با تلفاتی فاجعه‌بار. تکرار آن‌ها نه در آینده‌ای دور، که شاید فردا یا ساعتی دیگر رخ دهد چون همه عوامل آن فراهم است.

 

در کلان‌شهرها، بویژه تهران ساخت وسازهای بی‌رویه این شهر را در معرض فروریزش‌هایی مهیب قرار داده است. به موازات این فروریزش استفاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی مناطق وسیعی نه فقط از تهران که ایران را با تخریبی غیرقابل ترمیم به نام فرونشست زمین روبرو کرده است.

هیچ اقدام پیشگیرانه‌ای نمی‌شود

 

“ایسنا” در گزارشی که اخیرا منتشر کرد، از گسترش فرونشست در مناطق جنوب و جنوب غربی تهران‌ تا میدان انقلاب و فرودگاه مهرآباد و «کج‌شدن مقبره شاه‌ عبدالعظیم» خبر داده است.

 

در همین گزارش به تجربه فروریزش ‌زمین‌ در گذشته در خیابان‌های شهران، پیامبر، میدان قیام و مولوی اشاره شده و به نقل از علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گفته شده است: «هیچ اقدام پیشگیرانه برای رفع این معضل اندیشیده نشده است و قانونی برای مقابله با متخلفان حوزه ساختمان‌سازی که اقدام به هدایت غیر اصولی آب در زیرزمین ‌می‌کنند، وجود ندارد.

 

همین گزارش هشدار می‌دهد که سست شدن زمین سه منطقه شهر تهران (مناطق ۱۲، ۱۷ و ۱۸ ) را به مناطق «دارای ریسک بالا و کانون خطر در سریال فروریزش‌های زمین در پایتخت» تبدیل کرده و «احتمال وقوع فروریزش‌های بعدی در صورت عدم چاره‌اندیشی موثر از سوی نهادهای متولی در شهر تهران در سطح بالایی وجود دارد./

 

 

 

#

اشتراک این خبر در :