حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران، مبادلات بانکی مؤثر با ایران، تداوم رابطه حمل و نقل ریلی، جاده ای، دریایی و هوایی با ایران از جمله اقدمات اروپا برای حفظ برجام اعلام شده است.

پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا در گزارشی نوشت اتحادیه اروپا و شرکایش برای تقویت توافق هسته ای متعهد شده اند برخی اقدامات عملی را انجام دهند.
در پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا آمده است: به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران طی هفته گذشته، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزرای خارجه فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران دیدار و در مورد آینده توافق هسته ای ایران گفتگو کرد.

در روز هشتم ماه مه آمریکا اعلام کرد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج می شود؛ برجام توافقی است که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل آن را تأیید کرده است. آمریکا اعلام کرد تحریم های اقتصادی علیه ایران را باز می گرداند.
از زمان اعلام این تصمیم، اتحادیه اروپا و شرکایش تعهد خود به ادامه اجرای توافق را اعلام کرده اند و گفته اند به عادی سازی روابط و رابطه اقتصادی با ایران ادامه می دهند.

موگرینی دیشب پس از دیدار با وزرای خارجه سه کشور اروپایی و ایران اعلام کرد: “ما بار دیگر عزم خود را برای ادامه اجرای همه بندهای توافق هسته ای با حسن نیت و در فضایی سازنده اعلام کردیم و به توافق رسیدیم که در تمامی سطوح با یکدیگر و با اعضای باقیمانده کمیسیون مشترک برجام مشورت کنیم.”
کمیسیون مشترک برجام هفته بعد در وین تشکیل جلسه می دهد تا کار بر روی حوزه های کلیدی اجرای برجام را ادامه دهد. اتحادیه اروپا و شرکایش برای تقویت توافق هسته ای متعهد شده اند این اقدامات عملی را انجام دهند:

حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران؛ تداوم فروش فراورده های تغلیظ شده گاز و نفت ایران و مواد پتروشیمی و دیگر محموله های مربوطه ، مبادلات بانکی مؤثر با ایران؛ تداوم رابطه حمل و نقل ریلی، جاده ای، دریایی و هوایی با ایران؛ تأمین اعتبار صادرات و ارائه خدمات بانکی مالی ویژه برای تسهیل همکاری های اقتصادی و مالی و تجارت و سرمایه گذاری؛ تفاهم نامه ها و قراردادهای جدید میان شرکت های اروپایی و شرکت های ایرانی؛ سرمایه گذاری بیشتر در ایران؛ محافظت از عاملان اقتصادی اتحادیه اروپا و تضمین شفافیت حقوقی و در آخر، توسعه بیشتر فضای کسب و کار شفاف و مبتنی بر مقررات در ایران.

برجام همجنان در اولویت
برجام همچنان در اولویت کار اتحادیه اروپا قرار خواهد داشت و امروز در جلسه کمیسیون اروپا مورد بحث قرار گرفت. موگرینی امروز عصر گزارشی به سران کشورها و دولت های ۲۸ عضو اتحادیه اروپا در ضیافت شام آنها در صوفیه ارائه خواهد کرد؛ ایران موضوع بحث نشست بعدی شورای امور خارجه اتحادیه در پایان ماه مه خواهد بود.
موگرینی گفت: “ما مصمم هستیم که برجام را حفظ کنیم. می می دانیم که کار سختی است، اما مصمم هستیم این کار را انجام دهیم و ما تلاش خود را آغاز کرده ایم تا اقداماتی انجام دهیم که به ما اطمینان دهد این اتفاق بیفتد. این در مورد طرف اروپایی صادق است و ما همین اراده و عزم را از جانب ایرانی ها نیز مشاهده کرده ایم.”/ خبرگزاری صداوسیما