حفظ و تعميق روابط اقتصادي با ايران، مبادلات بانکي مؤثر با ايران، تداوم رابطه حمل و نقل ريلي، جاده اي، دريايي و هوايي با ايران از جمله اقدمات اروپا برای حفظ برجام اعلام شده است.

پايگاه اينترنتي اتحاديه اروپا در گزارشي نوشت اتحاديه اروپا و شرکايش براي تقويت توافق هسته اي متعهد شده اند برخي اقدامات عملي را انجام دهند.
در پايگاه اينترنتي اتحاديه اروپا آمده است: به دنبال خروج آمريکا از توافق هسته اي ايران طي هفته گذشته، فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با وزراي خارجه فرانسه، آلمان، انگليس و ايران ديدار و در مورد آينده توافق هسته اي ايران گفتگو کرد.

در روز هشتم ماه مه آمريکا اعلام کرد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج مي شود؛ برجام توافقي است که قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل آن را تأييد کرده است. آمريکا اعلام کرد تحريم هاي اقتصادي عليه ايران را باز مي گرداند.
از زمان اعلام اين تصميم، اتحاديه اروپا و شرکايش تعهد خود به ادامه اجراي توافق را اعلام کرده اند و گفته اند به عادي سازي روابط و رابطه اقتصادي با ايران ادامه مي دهند.

موگريني ديشب پس از ديدار با وزراي خارجه سه کشور اروپايي و ايران اعلام کرد: “ما بار ديگر عزم خود را براي ادامه اجراي همه بندهاي توافق هسته اي با حسن نيت و در فضايي سازنده اعلام کرديم و به توافق رسيديم که در تمامي سطوح با يکديگر و با اعضاي باقيمانده کميسيون مشترک برجام مشورت کنيم.”
کميسيون مشترک برجام هفته بعد در وين تشکيل جلسه مي دهد تا کار بر روي حوزه هاي کليدي اجراي برجام را ادامه دهد. اتحاديه اروپا و شرکايش براي تقويت توافق هسته اي متعهد شده اند اين اقدامات عملي را انجام دهند:

حفظ و تعميق روابط اقتصادي با ايران؛ تداوم فروش فراورده هاي تغليظ شده گاز و نفت ايران و مواد پتروشيمي و ديگر محموله هاي مربوطه ، مبادلات بانکي مؤثر با ايران؛ تداوم رابطه حمل و نقل ريلي، جاده اي، دريايي و هوايي با ايران؛ تأمين اعتبار صادرات و ارائه خدمات بانکي مالي ويژه براي تسهيل همکاري هاي اقتصادي و مالي و تجارت و سرمايه گذاري؛ تفاهم نامه ها و قراردادهاي جديد ميان شرکت هاي اروپايي و شرکت هاي ايراني؛ سرمايه گذاري بيشتر در ايران؛ محافظت از عاملان اقتصادي اتحاديه اروپا و تضمين شفافيت حقوقي و در آخر، توسعه بيشتر فضاي کسب و کار شفاف و مبتني بر مقررات در ايران.

برجام همجنان در اولویت
برجام همچنان در اولويت کار اتحاديه اروپا قرار خواهد داشت و امروز در جلسه کميسيون اروپا مورد بحث قرار گرفت. موگريني امروز عصر گزارشي به سران کشورها و دولت هاي 28 عضو اتحاديه اروپا در ضيافت شام آنها در صوفيه ارائه خواهد کرد؛ ايران موضوع بحث نشست بعدي شوراي امور خارجه اتحاديه در پايان ماه مه خواهد بود.
موگريني گفت: “ما مصمم هستيم که برجام را حفظ کنيم. مي مي دانيم که کار سختي است، اما مصمم هستيم اين کار را انجام دهيم و ما تلاش خود را آغاز کرده ايم تا اقداماتي انجام دهيم که به ما اطمينان دهد اين اتفاق بيفتد. اين در مورد طرف اروپايي صادق است و ما همين اراده و عزم را از جانب ايراني ها نيز مشاهده کرده ايم.”/ خبرگزاري صداوسيما

#

اشتراک این خبر در :