، «مارک میدوز»، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا که به رئیس جمهور آمریکا نزدیک است، معتقد است که دونالد ترامپ نمی‌خواهد خروج از برجام در مسیر گفتگوها با کره شمالی و چین قرار گیرد.

 

میدوز روز پنجشنبه گفت که او انتظار دارد که ترامپ، دست کم برای دوره زمانی کوتاهی، آمریکا را پایبند به توافق هسته‌ای نگه خواهد داشت.

میدوز که یکی از قانونگذارانی است که ترامپ اغلب با او گفتگو می‌کند، به دیلی بیست گفت که رئیس جمهور آمریکا احتمالا از خروج کامل از برجام امتناع خواهد کرد.

وی گفت: من لزوما نتیجه‌ای قطعی را مبنی بر خروج ما طی ماه جاری متصور نیستم… بر اساس گفتگوهایی که با همکاران جمهوریخواه و دموکرات در کنگره داشته‌ام، این نادرست است که بگویم ما قطعا طی هفته‌های آینده [از برجام] خارج خواهیم شد.

براساس این گزارش، اظهارات میدوز کورسوی امید در دقیقه نود برای حامیان توافق هسته‌ای با ایران است که تقریبا به این نتیجه رسیده‌اند که ترامپ از برجام خارج خواهد شد. طی روزها و هفته‌های گذشته مقامات اروپایی سعی کرده‌اند تا آمریکا را برای باقی ماندن در برجام متقاعد کنند. دو نمونه اخیر این تلاش ها، سفر رئیس جمهور فرانسه و صدر اعظم آلمان به واشنگتن برای دیدار با رئیسجمهور آمریکا از جمله در زمینه برجام بوده است.

مارک میدوز، افزود: اگر بخواهم یک پیش بینی در این زمینه داشته باشم، من بر این باور خواهم بود که یک تمدید کوتاه مدتی خواهد بود مادامی که ما به دنبال مذاکره مجدد یک توافق هستیم، هر چند که طرفهای این توافق اعلام کرده‌اند که مذاکره مجدد جزو گزینه های روی میز نیست.

بر اساس گفته میدوز، ترامپ به نظر می رسد بیشتر متمرکز بر دیدار آتی خود با رهبر کره شمالی و موضوع سیاست تجاری با چین است. این نماینده کنگره گفت که ترامپ نمی‌خواهد خروج از برجام [به عنوان مانع] در مسیر گفتگوها با دو کشور کره شمالی و چین قرار گیرد.

 

#

اشتراک این خبر در :